Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konečně pozitivní článek!

3. 04. 2010 13:12:16
A je to tady. Při zpětném pohledu na mých pár článků, co jsem publikoval zde na blogu jsem musel konstatovat, že všechny lze zařadit do skupiny „negativní“ či „kritický“. Nemyslím, že bych trpěl přílišnou trudomyslností. Zkrátka věci, o kterých jsem psal a které považuji za důležité se ubírají směry, které se mi silně nelíbí.

Tak dnes udělám vyjímku a zkusím nalít sobě (a případně i laskavým čtenářům) něco málo radosti do žil. To proto, že nejsem zastáncem černobílého vidění světa. Netvrdím a nikdy jsem netvrdil, že je všechno špatně a lidstvo se žene neodvratně do záhuby. Uveďme jen některé příklady vývoje „správným směrem“.

Ve Francii byl v revolučních letech 1793 sestrojen první semaforový telegraf. Sestával se ze soustavy věží, jež si navzájem mohly předávat zakódované zprávy. To byla věc do té doby nevídaná -zprávy se mohly efektivně předávat jinak, než osobním doručením. Tato událost pak nastartovala „komunikační revoluci“, kdy byly postupně vynalezeny elektrický telegraf a telefon. Zvyšování životní úrovně, technický pokrok i pokrok „duševní“-to vše je dle mého mínění úzce spjato s možností efektivní komunikace a interakce s ostatními.

V roce 1960 byla experimentálně potvrzena existence reliktního záření. Přítomnost reliktního záření dává vědcům do ruky velmi přesvědčivý důkaz o tom, že teorie Velkého třesku, která popisuje vznik Vesmíru, je s největší pravděpodobností správná. Je to první kousíček tajenky, kterou se lidstvo při pohledu na hvězdnou obluhu snaží vyluštit již od svého vzniku-jak a z jakého důvodu jsme vznikli?

O několik desítek let později, konkrétně v roce 1991 v CERNu vznikl Internet jak ho známe dnes. Byl položen základ informační dálnice, jejíž dnešní rozsah neměly šanci předpovídat státy, mediální giganti ani tajné služby. Překotný vývoj tak všechny výše zmiňované překvapil a do jisté míry zaskočil. A právě sdílení informací a možnost sdružování lidí stejného smýšlení „bez hranic“ nakonec zabrání postupné totalizaci světa (kde je psáno, že to musí být jen sci-fi?). Příkladem takového sdružování mohou být tzv. Pirátské strany, které po celém světě vyrůstají jako houby po dešti a které si jako primární cíl dávají ochranu necenzurovaného Internetu, jakožto prazákladu zdravého vývoje informační společnosti.

Jistě jsem ani zdaleka nepostihl všechny významné události v dějinách lidstva-vybral jsem jen ty, které snad dokumentují, že lidstvo za posledních dvěstě let udělalo ve všech oblastech značné pokroky. Troufám si říct, že za těchto dvěstě let toho lidstvo vykonalo více než za celý zbytek své existence. A kromě přirozené lidské touhy po poznání (dobře, u někoho je poněkud potlačena) za to vděčíme právě rozvoji komunikace a umožněním své myšlenky sdílet a konfrontovat s okolím.

Autor: Jiří Rezek | sobota 3.4.2010 13:12 | karma článku: 13.60 | přečteno: 1208x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Ztlumeno

Vy neumíte odezírat?

Myslet si, že kdo neslyší, umí automaticky odezírat na sto procent, případně komunikovat ve znakovém jazyce je jako myslet si, že ten, komu amputují nohu, umí po probuzení se po operaci, plynně finsky.

24.7.2017 v 7:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Luboš Chott

Kladenští lavičkáři, spojte se!

Posedávat na lavičkách v parcích a krmit kolem poskakující ptactvo, je prý oblíbenou činností nás důchodců. No budiž... Zatím se tomu úspěšně bráním, ale tuším, že jednou přijde den a také usednu – ovšem, bude-li na co...

24.7.2017 v 6:38 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 185 | Diskuse

Karel Ábelovský

O demokracii

... domnívám se, že je vskutku nejvyšší čas, připomenout si co je skutečné vlastenectví, co skutečně je a znamená demokracie a také co jsou ideály humanitní - zmatení pojmů v současné době už dosáhlo tuším svého vrcholu

23.7.2017 v 23:34 | Karma článku: 14.76 | Přečteno: 335 | Diskuse

Alena Kulhavá

Mezi kterými dvěma politickými stranami váhám ve volbách do parlamentu v roce 2017?

Nenajdeme ideální stranu, každé se dá něco více či méně zásadního vytknout. A strany, které ještě nemají zkušenosti, ty nelze posuzovat. Přesto má velký význam do voleb jít a volit každý podle nejlepšího vědomí. Zejména dnes.

23.7.2017 v 20:25 | Karma článku: 12.18 | Přečteno: 695 |

Sylva Heidlerová

Když jsou rodiče rukojmími svých dětí. Interaktivní blog.

Byli jednou jedni manželé, kteří založili hospodu. Co hospodu - penzion i usedlost. Dřeli do úmoru od nevidím do nevidím, posluhovali zákazníkům i dobytku. A vychovávali tři syny. Nezvonil zvonec, nebyl pohádky konec.

23.7.2017 v 18:50 | Karma článku: 27.00 | Přečteno: 890 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1814
Jsem věčný hledač pravdy. V diskuzi vystupuji pod přezdívkou "malicorne" Jsem exmístopředseda České pirátské strany.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.